NEDELJKO BILKIĆ

Nedeljko Bilkić je rođen 3. marta 1941. godine u Bugojnu u porodici muzičara i pevača. Ljubav za pesmu probudila je u njemu majka Kosavka, koja i danas, iako u poodmaklim godinama može lepo da zapeva i u kolu poigra. Nedeljka, svog najmlađeg sina iz milošte je zvala Nedo. Kad Nedo dođe u rodno selo, u kući majke Kosavke skupi se rod na prelo i po starom običaju okrene se tepsija. Tada se zaori pesma "Lepa Pava u kovilju spava...", koju bi majka Kosavka zapeva sa svojom starijom sestrom Milevom.

Pesma se ori do zore u nadmetanju njenih sinova Riste, Mile i Nedeljka, kao što su nekad za života u devojačkoj kući majke Kosavke i na svakom sijelu pevali i svirali njena braća Jevrem — violina, Mile — harmonika, a Rista — prim ili bugariju.

Nedeljko danas ima svoj dom i porodicu, suprugu Dušicu i dva sina...


U periodu od 1960. do 1974. godine Nedeljko je postigao ogromne uspehe na festivalima i drugim manifestacijama kao solista — interpretator, a kao kompozitor novokomponovane narodne muzike priznanja za kvalitet muzike, pa su njegove kompozicije ocenjene kao vrlo uspešne. Na festivalima "Ilidža" osvojio je prve nagrade: 1965, 1967, 1968, 1969, 1974, 1973. i 1974. godine, i to nagrade publike i stručnog žirija, a na Beogradskom saboru 1968. i 1969. godine. ... Nedeljko je dobio vredna priznanja, a jedno od njemu najdražih jeste "Zlatni mikrofon" 1968. godine, kao prvi dobitnik. Vredno je napomenuti da je dobio i dva "bronzana" mikrofona i to 1970. i 1971. godine, kao i to da je proglašen za pevača gcdine u 1968. i 1974. godini.

... Prvu zlatnu ploču donela mu je kompozicija "Ne pitaj me stara majko", zatim su se ređale ostale: "Sviće, sviće rujna zora", "Krčma u planini", "Bez ljubavi sve je pusto", "Ne žali je druže moj", "Stani sudbino, stani", "Moj živote", "Ilidžanko Bosanko" i dr.

Na takmičarsikom festivalu u Zapadnoj Nemačkoj koji je održan u 27 gradova... pod nazivom "Zlatni glasovi 1974" Nedeljko je pobedio u svim gradovima što znači postigao je pobedu u ukupnom plasmanu na ovom festivalu i tako proglašen za pobednika "Zlatni glasovi 1974." sa kompozicijom pod nazivom: "Zemljače, jarane"...

Deo teksta preuzet sa singl Nedeljka Bilkića: "Pjesma Bugojnu" iz 1974. godine.

*

"Iako je na estradi već četiri decenije, legendarni Nedeljko Bilkić, poznati sevdalija, se od nje još nije umorio. Napisao je i komponovao nekoliko stotina pesmama, snimio 80 singl ploča i 30-ak albuma.... Peva sa toliko volje i ljubavi kao da je na početku karijere".

Nedeljko Bilkić: "Opstao sam zbog velike ljubavi. Nikad nisam popuštao pred kojekakvim olujama. Nisam bio gomila, nisam bio kao većina drugih. Ako nije jedinstven, umetnik ne može da bude umetnik".


riznicasrpska.