Zvonko Milenković



1956 - 2008

(Kruševac, 8. maj 1956 — Beograd, 17. septembar 2008)
srpski muzičar, bio je i član grupe „Rokeri s Moravu“ u kojoj je bio poznat kao Sisoje.


Dakle, ja sam Zvonko Milenković. Čarapan. Selo Kukljin, kod Kruševac. Sto metara od Moravu.
Inače, ekonomski tehničar. Je l' kratko? – predstavio se Zvonko u jednom od poslednjih novinskih razgovora


Biografija

Zajedno sa Borisom Bizetićem izvodio je pesme grupe „Rokeri s Moravu“. U grupi je bio od osnivanja, 1977. godine, pa do prekida, 1991. Grupa se ponovo okupila i objavila album „Projekat“ 2007. godine, a Bizetić i Milenković su bili jedini članovi. Pojavio se i u filmovima „Tesna koža 2“ „Tesna koža 4“ ,,Svemirci su krivi za sve,, ,,Dama koja ubija,, i ,,Gnjurac,,.

Milenković i Bizetić su se upoznali u vojsci, u Rijeci, gde su započeli saradnju. Milenkovića je otac poslao u Rijeku u vojsku, jer je to bilo najudaljenije mesto od Kruševca, kako bi ga razdvojio od devojke u koju je Zvonko bio zaljubljen. Kako je emotivan čovek, sprijateljio se sa Borisom koji je razumeo njegovu patnju. Tu je nastala i prva pesma, kao i dogovor o budućoj saradnji.


Karijera

Po povratku u Kruševac, Zvonko je počeo da radi u kombinatu, ali je usledio poziv od Borisa Bizetića za snimanje. Zvonko se obratio svom direktoru Miroslavu Miškoviću sa molbom da ga pusti na neko vreme. Mišković mu je dao odobrenje, kao i mogućnost da se vrati ako ne uspe.

Zvonko Milenković je otpevao većinu pesama grupe „Rokeri s Moravu“ (koje je napisao Boris Bizetić), glumio je u skečevima koji su snimani za emisiju „Bebevizija“ (TV „Politika“) i učestvovao u mnogim emisijama, projektima, spotovima. Kao mlad pobeđivao je na raznim takmičenjima u pevanju narodne muzike.

Posle duge i teške bolesti umro je 17. septembra 2008. u prvoj hiruškoj klinici u Beogradu.


19. septembar 2008. mnogi mediji u Srbiji su preneli vest o smrti Zvonka Milenković


BEOGRAD - Posle duge i teške bolesti, na Prvoj hirurškoj klinici u Beogradu juče je umro Zvonko Milenković, vokalni solista ansambla "Rokeri s Moravu".

Milenković je rođen 8. maja 1956. u Kruševcu, a u Beogradu je živeo od 1977. godine, kada su i formirani "Rokeri" s kojima je snimio 20 albuma, sedam singl-ploča, pet video-kaseta i dva DVD izdanja. Kao pevač folk-muzike, objavio je tri singla i jedan LP, a kao glumac igrao je u nekoliko filmskih komedija, objavile su "Večernje novosti".

Za sobom je ostavio suprugu Snežanu, ćerku Minu i sina Marka.

"Jedan od onih koji je rođen na radost drugih, bio je i moj drug iz vojske, prijatelj, saradnik i kum", rekao je njegov saradnik iz "Rokera" Boris Bizetić.

"Uvek rado viđen u društvu i spreman da u svakom trenutku otpeva set 'starih, dobrih' izvornih narodnih pesama (u čemu je bio majstor), Zvonko je uvek bio oran za šalu, po čemu će ga prijatelji i saradnici pamtiti. Meni, koji sam (pre 32 godine) sa njim proveo vojničke dane, a kasnije, estradno obišao čitav svet i bivšu Jugoslaviju, izuzetno je teško da se pomirim sa činjenicom da ga više nema. Srećom, ostali su audio i video-zapisi kao dugovečan trag njegovog udela na našoj muzičkoj sceni", reči su Borisa Bizetića.